Araştırmalarımız

Azor olarak, uluslararası tescile sahip modelimiz Cozmo® (Comfort Zone Model for Business) ile her sene Türkiye iş dünyasının nabzını tutuyoruz. Bu şekilde, kurumlar özelinde yaptığımız çalışmalara ek olarak ilgili tüm yöneticilerin faydalanabileceği bir çerçeve sunmayı amaçlıyoruz. Araştırmalarımızda, Türkiye iş dünyasındaki beyaz yakalıların konfor alanı haritalarına, onların yüksek performans alanına çıkarak potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için nelere ihtiyaç duyduklarına dair çıktılar bulabilirsiniz.

Gerçekleştirdiğimiz araştırmalarımızın Harvard Business Review Türkiye’de yayımlanan özet raporlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Detaylı veri setini satın almak isterseniz, sayfamızdaki form aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Belirsizlik Ortamında Konfor Alanı Denklemi - Türkiye'nin Konfor Alanı Araştırması 2019

31/10/2019

Azor olarak Türkiye genelinde gerçekleştirdiğimiz Konfor Alanı araştırması VUCA Dünyası'ndaki iş insanlarının konfor alanlarının dışına çıkmak için nelere ihtiyaç duyduklarını ortaya koyuyor.

Devamını oku

Bir Kurum Konfor Alanının Dışına Nasıl Çıkar? - Türkiye'nin Konfor Alanı Araştırması 2018 (Video )

20/05/2019

2 Mayıs 2019 tarihinde &nowweek kapsamında waytosay tarafından organize edilen İnsan & Marka sahnesindeydik! Bir kurumun konfor alanı olabilir miydi? Eğer bu olgu iş hayatlarımıza sirayet ediyorsa, bir firmayı bu alanın dışına çıkararak o heyecan dolu "performans" alanına çekmek mümkün müydü? Şirketlerde hem verimi, üretkenliği, yenilikçiliği, hem de memnuniyet ve bağlılığı aynı anda artırmak için neler yapılabilirdi? Tüm bu soruların cevaplarını 2018 Kasım ayında Harvard Business Review Türkiye dergisinde de yayımlanan "Harekete Geçen Bir Kurum Yaratmak" başlıklı araştırma raporumuzu baz alarak bilimsel verilerle cevapladık.

Devamını oku

Harekete Geçen Bir Kurum Yaratmak - Türkiye'nin Konfor Alanı Araştırması 2018

10/12/2018

Konfor alanının dışına çıkmayan organizasyonlar harekete geçemez, değişimi tetikleyemez. Böyle bir durumda da, VUCA Dünyası gerçeklerini barındıran bir geleceğin parçası olamazlar. Ancak; ne zaman ki, firmaların insanlardan oluştuğu gerçeğini unutmaz ve onların mevcut durumunu doğru analiz edecek yöntemler kullanırız; işte o zaman, heyecan alanının sihrini yaşayan ve harekete geçen kurumlar yaratabilir, geleceğe yön verebiliriz.

Devamını oku

 

Raporu Talep Edin

1500 / 0


*Doldurulması zorunludur