İPUCU #22: Etkili Bir Sunum ve Konuşma İçin 5 Öneri

İPUCU #22: Etkili Bir Sunum ve Konuşma İçin 5 Öneri

03/12/2019 | Azor Brand & People Solutions
Tahmini Okunma Süresi: | Kelime

İşinizdeki pozisyonunuz ve unvanınız ne olursa olsun iletişiminizin kuvvetli olması gerekiyor. İş hayatımızdaki en önemli iletişim araçlarından biri de sunumlar ve konuşmalar olarak öne çıkıyor.

İşte; fikirlerinizi, icraatlarınızı, planlarınızı veya vizyonunuzu aktarmaya çalıştığınız ve etki yaratmayı amaçladığınız bu araçları daha etkili kullanabilmenize destek olacak 5 öneri:

  1. Hedef Kitlenizi Tanıyın: Gerçekleştireceğiniz sunum veya konuşma öncesinde hitap edeceğiniz kitleyi tanımanız, onların ana motivasyonlarını düşünmeniz konuşmanızın hedefine ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde, katılımcıların ilgilerini çekecek örnekler üzerinden ilerleyerek etkiyi artırabilirsiniz.
  2. Hazırlık Aşamasında Kendinizi Özgürleştirin: Sunumunuz veya konuşmanız hakkında yapacağınız her tekrar stresinizi yönetmenize yardımcı olacaktır. Bu tekrarlar sırasında, notlarınızın bulunduğu kağıtlarınızı bir kenara bırakarak kendinizi özgürleştirmeniz de mümkün. Unutmayın, o kelimeler zaten sizin beyninizden çıktı.
  3. "Ben"cil Perspektiften Kaçının: Genelde önemli bir sunum ya da konuşma öncesinde sahne alacak kişilerin "Bu sunum benim için çok önemli", "Ya başarısız olursam?" gibi söylemlerle kendilerini bir stres sarmalı içine ittiklerine şahit oluyoruz. Unutmayın ki kendi ekseninizde sorduğunuz tüm bu sorular "ben"cil bir yaklaşıma karşılık geliyor. Bunun yerine, sizleri dinlemeye gelecek kişilerin o sunumda bahsedeceğiniz konuları öğrenmek için size ihtiyaçları olduğunu düşünün. Perspektifinizi kendinizden seyircinize kaydırın.
  4. Hikaye ile Başlayın: Konuşmanıza, ana fikre değinen samimi ve duygusal öğeleri içeren bir hikaye anlatarak başlayın. Bu, sizi dinlemeye gelenlerin dikkatlerini yoğunlaştırmalarına ve beyinlerinde aktive olan farklı bölümler sayesinde konuşmanıza daha kolay odaklanmalarına yardımcı olacaktır.
  5. Dinleyicilerle Temas Kurun: Bu teması sadece göz teması olarak düşünmeyin. Sahneden inin, seyirciler arasında dolaşın. Onlara üzerinde durduğunuz bazı konular hakkında sorular yöneltin. Bu yöntem seyirciyi konunun içine çekeceği gibi, onlarla temas kurarak stresinizi yönetebilmenize destek olacaktır.

 

Azor Brand & People Solutions

İlham Kaynakları:

"How to Look and Sound Confident During a Presentation"; Carmine Gallo; hbr.og. ;

"Topluluk Önünde Konuşma Korkunuzu Yenmek İçin Kendinizi Düşünmeyi Bırakın", Sarah Gershman, hbrturkiye.org.