İPUCU #42: Uzaktan Çalışma Döneminde Artan Organizasyonel Silolar Toparlanma Sürecini Etkileyebilir

İPUCU #42: Uzaktan Çalışma Döneminde Artan Organizasyonel Silolar Toparlanma Sürecini Etkileyebilir

28/04/2020 | Azor Brand & People Solutions
Tahmini Okunma Süresi: | Kelime

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ağırlıklı olarak evden çalışma sistemine geçildi. Sosyal etkileşim azaldı ve bu durumun takımlar üzerinde etkileri oldu. Öyle ki, bugün bir çok kurum farklı online eğitimler ve/veya webinarlarla takımdaşlık konusunu özel olarak ele alıyor.

Söz konusu çerçevede profesyonellerle gerçekleştirdiğimiz görüşmeler dahilinde bu çabanın mikro ekipler düzeyinde kaldığını da gözlemleyebiliyoruz. Bu noktada, gözden kaçmaması gerektiğine inandığımız ve kurumların post-korona dönemindeki toparlanma hızını derinden etkileyebilecek bir konuya dikkat çekmek istiyoruz: Organizasyonel silolar.

Her kurum takımlara ihtiyaç duyar; ancak, organizasyonlarında silolar oluşmasından çekinir. Bu kavram takımlar arası sistematik iletişim kanallarının azalması ile ortaya çıkar. Kendi aralarında güçlü bağlar kuran mikro takımlar, diğer takımlara karşı önyargılar besleyebilir ve bu durum toplam sinerjiyi düşürür.

Yöneticiler, pandemi sürecinde liderlik ettikleri takımların kendi içlerindeki güven ortamını geliştirmek üzere önemli bir rol üstlendiler. Diğer yandan, topladığımız iç görüler ışığında takımlar arası iletişimin yönetici seviyesindeki etkileşimlerden pek öteye geçemediğini de söyleyebiliriz. Normal şartlarda, ofis ortamında sosyal ilişkiler geliştirebilen farklı takımların üyeleri, evden çalışmanın getirdiği yoğunluk nedeniyle birbirlerinden uzak kaldılar. Bu durum, bugünkü koşullar dahilinde dikkatleri pek çekmese de, her şey normale döndüğünde daha da güçlenmiş ve sayıları artmış silolarla karşılaşma olasılığımızı artırabilir.

Sonuç olarak, kendi takımlarımızdaki güven duygusunu güçlendirirken daha büyük bir takımın parçası olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. Söz konusu farkındalıkla, tüm takım üyelerimizin farklı ekiplerle iletişimlerini artırmamız özellikle post-korona dönemi için büyük önem arz ediyor. Zira herkes, yepyeni belirsizliklere gebe olan toparlanma sürecinde takımlar arası güvenin ve sinerjinin başrol oynayacağının altını çiziyor.

Sağlıkla kalın 🌟🙏

Azor Brand & People Solutions