Yüksek Performanslı Çalışanlar Geri Bildirim İstiyor

Yüksek Performanslı Çalışanlar Geri Bildirim İstiyor

09/03/2015 | Azor Brand & People Solutions
Tahmini Okunma Süresi: | Kelime

Yüksek performanslı çalışanlar... İnsan Kaynakları Departmanları'nın ve günümüz yöneticilerinin en önemli görevlerinden birinin bu kişileri firma içinde tutmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun için farklı stratejiler oluşturuluyor ve projeler hayata geçiriliyor. Diğer yandan, yöneticilerin bu konuda bilinçli olması ve söz konusu yeteneklere özel ilgi göstermesi de gerekiyor.

Bu noktada Karie Willyerd tarafından kaleme alınan "Yüksek Performanslı Olanların İşten Beklentileri Nedir?" adlı çalışma birçok yöneticiye önemli ipuçları sunuyor. Bunlardan biri ise performans ve kariyer yönetimi süreçleri ile ilgili... Çalışmaya göre yüksek performanslı çalışanları iş yerinde en çok mutlu eden süreçlerden biri geri bildirimler.

"Ben düzenli olarak yıllık ya da 6 ayda bir geri bildirim görüşmesi yapıyorum" deseniz bile Willyerd'in çalışması bunun yetersiz kaldığını ortaya koyuyor. Makaleye göre yüksek performanslı çalışanların büyük çoğunluğu yöneticilerinden aylık olarak geri bildirim almak istiyor. Bu görüşmelerde ise sadece iş süreçleri üzerine değil, gelişimleri ve kariyerleri hakkında da konuşmayı arzuluyorlar. Nedeni ise çok basit: bu onları özel hissettiriyor. Ancak, görüşme yapılan yüksek performanslıların sadece %53'ü bu tür bir yaklaşımla karşılaştığını belirtiyor. Geri kalan %47 ise kendi değerlerinin yeterince anlaşılmadığını düşünüyor.

Willyerd'in bulgularının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle yüksek performanslı çalışma arkadaşlarınızla düzenli aylık toplantılar yaparak hem iş süreçleri hem eğitimleri hem de kariyer planları hakkında konuşmanızı, onlara ara hedefler koymanızı öneriyoruz.

 

Azor Brand & People Solutions

 

Kaynak: "What High Performers Want at Work", Karie Willyerd, HBR.org.