İPUCU #3: Doğada Zaman Geçirmek İnsanın Performansını Artırıyor

İPUCU #3: Doğada Zaman Geçirmek İnsanın Performansını Artırıyor

09/07/2019 | Azor Brand & People Solutions
Tahmini Okunma Süresi: | Kelime

Birçoğumuz güzel bir plazada çalışmanın hayalini kuruyoruz. Kim bilir, belki de bunu bir statü göstergesi olarak algılıyoruz. Diğer yandan, içinde bulunduğumuz ofislerin insan biyolojisini ve psikolojisini destekler nitelikte olması gerektiğini göz ardı edebiliyoruz. 

Örneğin; Melbourne Üniversitesi'nden Kate Lee, Kathryn Williams, Leisa Sargent, Nicholas Williams ve Katherine Johnson'ın gerçekleştirdiği araştırma klasik ofis tarzının insanın dikkat rezervlerini destekler nitelikte olmadığını ortaya koyuyor. Çalışmaya göre, doğada 40 saniyelik bir süre geçirmemiz bile dikkat rezervlerimizin yenilenmesinde büyük rol oynuyor. Lee ve arkadaşlarına göre, doğa o kadar güzel ki, insan özel bir dikkat harcamadan oraya odaklanabiliyor. Bu şekilde; dikkat rezervlerini harcamıyor, aksine rahatlayarak bu rezervleri doldurabiliyor. Bu da yaptığımız işlerdeki hata oranlarımızı düşürüyor, üretkenliğimizi artırıyor.

Kısacası, iş arasında bir parkta kısa bir yürüyüş yapabilmek, kahvemizi yudumlarken etrafımızdaki doğaya bakabilmeniz gün içerisindeki performansımızı artırabiliyor. Tabii, böyle bir ortam bulabiliyorsak...

Azor Brand & People Solutions