İPUCU #41: Sosyal Mesafe Duygusal Mesafeye Dönüşmemeli

İPUCU #41: Sosyal Mesafe Duygusal Mesafeye Dönüşmemeli

21/04/2020 | Azor Brand & People Solutions
Tahmini Okunma Süresi: | Kelime

Pandemi sürecinde hemen hemen herkesin yüksek kaygı yaşadığını gözlemlemek mümkün. Bunun tek nedeni elbetteki koronavirüs değil. İçine girdiğimiz süreçte birçok alışkanlığımızı değiştirmek durumunda kaldık, birçok şeyden de mahrum kaldık.

Eksikliğini yaşadığımız sayısız konu olsa da, belki de en önemlilerinden biri sosyal dokunuş... 

Sosyal bir varlık olan insan, bugün dört duvar arasında hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Ancak, sosyal mesafeyi gözeterek evlerimize kapandığımız bu süreçte, sosyal mesafenin duygusal mesafeye dönüşmemesi gerekiyor.

NELER YAPILABİLİR?

Sosyal mesafenin duygusal mesafeye dönüşmemesi için göz önünde bulundurulabilecek sayısız konu var. Yine de biz, bu ipucumuzda çok önemli olduğuna inandığımız bir husus üzerinde duracağız: Evden çalışma ortamında insani dokunuşu artırmaya çalışmak.

Bunun yolu yüksek empati ile uzaktan çalışma süreçlerinde kullandığımız araçları harmanlamaktan geçiyor. Sosyal mesafenin duygusal mesafeye dönüşmemesi için aşağıda derlediğimiz konular üzerine birkaç saniye düşünmeniz yeterli olabilir.

  • Çalışma arkadaşlarınızla en çok hangi araçlar vasıtasıyla iletişim kurduğunuzu düşünün. Ağırlıklı kullandığınız yöntemi not edin.
  • Ağırlıklı kullandığınız yöntem e-posta veya WhatsApp gibi mesaj uygulamalarıysa, uzaktan çalışma sürecinde insani dokunuşu minimum seviyede uyguluyor olabilirsiniz.
  • Birden fazla kişiye e-posta attığınız veya CC'de birçok kişinin olduğu yazışmalar dışındaki iletişimlerinizde kendinize şu soruyu sorun: İllaki e-posta mı yazmalıyım? Telefon ederek ya da kısa bir online görüşme yaparak da bu iletişimi kurabilir miyim? Cevap evet ise, insani teması artırmak adına bir fırsat yakalamış olabilirsiniz.
  • Çalışma arkadaşlarınızla günde kaç kere iletişime geçtiğinizi not edin ve kendinize şu soruyu yöneltin: Onunla iş dışında en son ne zaman bir şey konuştuk? Eski hayatlarımızda, yine ağırlıklı olarak iş konuşuyor olsak da, beraber geçirilen vakitler dahilinde sosyal hayatlarımız ve farklı konular üzerinde de sohbetler gerçekleştirebiliyorduk. Arkadaşlarınızı, arada bir iş dışında bir konuda sohbet etmek için de arayın. Hatta, bunu tüm ekip olarak online bir toplantı platformunda da gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bunlar küçük adımlar gibi gözükse de etkisi büyük oluyor. Zira, 11 Mart tarihinden bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde evden çalışma süreçlerinin doğru yönetilememesi nedeniyle sosyal mesafelerin duygusal mesafelere dönüştüğünü görebildik. Diğer yandan, yukarıdaki adımların uygulanması durumunda hızlı ve olumlu yönde değişimler olduğunu da gözlemleme şansımız oldu.

Unutmayın; insan sosyal bir varlıktır ve duygulara sahiptir. Sosyal mesafe Covid-19'un kontrol altına alınmasına yardımcı olabilirken; duygusal mesafe insana, ilişkilere ve güven ortamına zarar verebilir.

Sağlıkla Kalın 🌟🙏

Azor Brand & People Solutions